Edukacije u 2016. godini
28.03.2016.
Izvjestaj sa učešća na 48. Februarskom tečaju „Aktuelni problemi u Pedijatriji 2016“
Od 7.3.2016.-11.3.2016. godine prisustvovali smo tečaju „Aktuelni problemi u Pedijatriji 2016.“ Koji se održavao u pokroviteljstvu Institita za majku i dete „dr Vukan Čupić“ u Beogradu. Predavanja su obuhvatile teme iz endokrinologije, pedijatrijske kardiologije, ortopedije, hematoonkologije, a predavači su bili eminentni stručnjaci iz ovih oblasti a profesori Instituta za majku i dete Republike Srbije. Izdvojili bismo predavanja iz oblasti palijativnog zbrinjavanja djece koja su obuhvatila multidisciplinarni pristup tom problemu. U Republici Srbiji usvojen je Nacionalni program palijativnog zbrinjavanja koji finansira EU a koji ima za cilj edukovati vise od 1000 profesionalaca na svim nivoima zdravstvene zastite. Ovo je interesantno iz razloga što se i na Pedijatrijskom odjelu JU Bolnica Travnik srećemo sa djecom u terminalnim stadijima teških malignih i neuroloških oboljenja kojima je potrebna adekvatna njega i palijativno zbrinjavanje.
Istakli bi i predavanja o novim smjernicama u liječenju infektivnog endokarditisa (proif dr Bosiljka Jovičić), gdje su indikacije za profilaksu IE sažete na pacijente sa prethodnim IE, pacijente sa vještačkim materijalom korištenim za korekciju srčanih valkvula te pacijente sa urođenim cijanogenim srčanim manama, a da se profilaksa u drugim oštećenjime srčanih valvula i urođenih srčanih mana više ne preporučuje. (dr. Ediba Hadžimujić pedijatar kardiolog, dr Belma Tarakčija specijalizant pedijatrije).
04.04.2016.
Izvještaj sa učešća na 23.naučno-stručnom sastanku pedijatara regiona sjeveroistočna BiH
26.03.2016. u Tuzli a pod pokroviteljstvom akademika prof dr Husrefa Tahirovica odrzan je 23. Naucno strucni sastanak pedijatara regiona sjeveroistocna BiH. Predavaci su bili eminentni strucnjaci iz Zagreba, Novog Sada i Tuzle.Tema o kojoj je govorile prof dr Andrea Cvitkovic Roic je Savremeni pristup slikovnim metodama u dg mokracnioh puteva u djece. Istakla je da je videourodiinamika danas zlatni standard u procjenbi funkcije i anatomije donjeg mokracnog sistema, te da timska saradnja prestavlja kljuc za uspjesnu dg oboljenja moikracnih puteva kod djece.
Plucne bolesti kod djece-ultrazvuk kao ravnopravna dg metoda je predavcanje doc dr Jovan lovrenski sa Instrituta za zdravstvenu zastitu djece i omladine Vojvodine u Novom Sadu. On je istakao da UZ dg upale pluca kod djece ima niz prednosati:jednostavno ssavladavanje metode, niska cjena pregleda, brza evaluacija stanja plucnog parenhima, pracenje toka bolesti i nepostojanje jonizirajuceg zracenja.
( prim dr Abdulovic Indira mr med sc pedijatar)
25.04.2016.
Izvjestaj o odrzanom IV Kongresu Nefrologa BiH sa medunarodnim ucescem
Kongres nefrologa BiH(Sarajevo 22.04.2016.-24.04.2016.) je bio najznacajniji nefroloski skup u regiji kome je prisustvovalo 250 ucesnika iz 20 zemalja, na kome su bili prisutni i predstavnici vodećih nefroloških stručnih udruženja u svijetu:ERA-EDTA, ISN, Bantao association, Mediteran Kidney Society. Tokom tri dana kongresa prezentirane su teme iz akutne i hronične dijalize, kliničke i bazične nefrologije i bubrežne transplatacije. Održano je i sedam plenarnih predavanja medu kojima i predavanje akademika prof dr Envera Zerem o mogućnostima naučnog istrazivanja i publiciranja iz oblasti kliničke medicine u Bosni i Hercegovini. Odrzano je više od 60 pozvanih predavanja, od toga domacih predavaca je bilo 17.Od stranih predavaca bila su najznacajnija imena u nefrologiji danas kao sto su prof dr Ziad Massy iz Francuske, prof dr John Feehaly iz Velike Britanije, predsjednik ERA-EDTA prof dr Andrzej Viecek…Naučni i strucni rad rezultirao je stampanjem knjige apstrakta, au casopisu Materia sociomedica stampanoje 14 radova“in extenso“.
(dr Đemil Hrnjić, internist)
18.05.2016.
Izvjestaj o provedenoj edukaciji iz artroskopije ramenog zgloba
11.05.2016.-13.05.2016. u organizaciji firme CONMED u Njemačkoj u Gross Gerau prisustvovali smo edukaciji iz artroskopije ramenog zgloba. Edukacija se satojala iz dana teorijskih predavanja. Narednog dana imali smo Cadaver workshop na kojem smo praktično učili o portalima ulazka u remeni zglob, a potom rjesavali prednju nestabilnost ramenog zgloba (Bankart lezija) te Slap leziju. Artroskopska hirurgija predstavlja standard u Ortopedskoj hirurgiji.
(dr Selmir Topčić ortoped i dr Semidin Ramić ortoped)
27.05.2016.
Izvjestaj sa Oftalmoloskog simpozija u Tuzli i Kongresa oftalmologa u Opatiji 12.05.2016.-15.05.2016.
Tema kongresa je povezanost oka i sistemske bolesti. Za nasu ustanovu jako bitna tema, jer u svakodnevnoj praksi postoji stalna saradnja sa pedijatrom, internistom, neurologom, dijabetologom, nefrologom…Uzdojila bih neke teme
-Akutni optički neuritis i Multipla sleroza(prvi znak oboljenja, kako prepoznati, preporuciti MRI i pregled neurologa)
-Prednja ishemučna optička neuropatija i sistemske bolesti(nekada prvi simptom ishemijske bolesti koji se manifestuje na oku)
-Upalne bolesti straznjeg segmenta u sklopu sistemskih bolesti….
Tema simpozija u Tuzli-Bolesti straznjeg segmenta oka(povrede, ablacija, dijabeticna retinopatija i njihovo liječenje). Kada je u pitanju ablacija mreznice bitno je prepoznati istu, a uveliko bi bilo od pomoci da u ambulanti imamo ultrazvucni aparat za skeniranje straznjeg segmenta oka, jer je ponekada potrebno hitno regovati da bi se vid sacuvao…
(dr Leko Filipović Amela, spec oftalmolog)
20.06.2016.
Izvjestaj sa 6. simpozija magistara farmacije F BiH
U Neumu 14. i 15.5.2016. odrzan je 6. simpozij magistara farmacije F BiH. Tema simpozija je bila „Menadžment i marketing u farmaciji“. Od predavanja mr ph Adisa Džudža izlozila je „Kako brzo, sigurno i efikasno lijeciti akutnu dijareju“ Enterofuryl STOP (nitroksazid) –odsustvo apsorpije i lokalno djelovanje, bez sistemskih učinaka, visok stepen efikasnosti i brzo povlačenje simptoma.
Tema „Antioksidansi: pomodarstvo ili poteba?“ preparat ALTIOKS (alfa lipoinska kiselina) smanjuje bore, štiti kožu od suncevih zraka, ujednačava ten…Preporučuje se osobama starijim od 40g, pušačima, osobama koje se nezdravo hrane, naporno vježbaju…
(Mirnesa Lisica, mr ph)
08.09.2016.
Izvještaj sa 7. Kongresa kardiologa i angiologa F BiH
Kongres je odrzan u Mostaru 26.-28.05.2016.Teme kongresa su bile ranolike:cerebrovaskularne bolesti, hipertenzije, valvularne bolesti, kardiomiopatije, ehokardiografija i cardiac imaging. Na kongresu su prezentirani radovi eminentnih strucnjaka, zapazeni kolega iz Italije (OERP initiative). Predstavila se i nasa bolnica sa radovima mr med sc Sanele Halilović Šuškić –usmena prezentacija na temu Plućna tromboembolija te dvije poster prezentacije kao i rad prim dr Alme Sijamije…
(mr med sc dr Sanela Halilović Šuškić, spec internista)
08.09.2016.
Izvjestaj sa godišnjeg Kongresa Europskog udruženja kardiologa 2016.
Kongrs je odrzan u Rimu 26.-31.08.2016.g i prestizan je znanstveni skup sa velikim brojem ucesnika. Prisutni su bili najveći evropski i svjetski eksperti iz oblasti kardiologije uključjuući i aktuelno vodstvo ESC(European Society of Cardiology). Ove godine postojao je direktni program ESC TV program koji je preliminarno objavljen 25.8.2016. na fb stranici sa svim sesijama uzivo. Po zavrsetku kongresa objavljeni siu online svi kongresni materijali, slajdovi….www.escardio.org/ESCTV i mogu se koristiti cijele godine.
(prim dr Nedžad Hadžić, spec internista, prim dr Alma Sijamija, spec internista)
27.09.2016.
Izvjestaj sa 6. Neurološkog kongresa Makedonije sa medunarodnim ucescem
Kongres je odrzan na Ohridu 20.-25.09.2016. Veliki broj predavanja je bio na temu terapijskih i dijagnostičkih procedura kod različitih neuroloških oboljenja, o novim antiepileptičkim lijekovima, procedurama trombolize kod akutnog cerebrovaskularnog inzulta uz Doppler sonografiju. Iz prezentiranog na kongresu smatram da postoji prostor za napredak nasih terapijskih i dijanostičkih procedura narocito u ispitivanju demijelinizacionih bolesti, a sve u cilju pruzanja bolje usluge nasim pacijentima…
(dr Hadžikadunić Amir, spec neuropsihijatar)
27.10.2016.
Izvjestaj sa 12. Kongresa Hrvatskog pedijatrijskog drustva s medunarodnim sudjelovanjem
Hrvatsko pedijatrijsko društvo organizovalo je 12. Kongres u Opatiji od 13.-16.10.2016. godine. To tradicionalno okupljanje stručnjaka najznačajniji je skup posvećen zdravlju djece u Hrvatskoj. Zbog kvalitete sadržaja I raznolikosti programa sudjelovao je veliki broj sudionika. Ovaj kongres je stekao I međunarodni ugled pa su na kongresu sudjelovali predstavnici Europskog pedijatrijskog društva I Europske pedijatrijske akademije.Na kongresu je izložen veliki broj izvornih radova koji pokazuju širinu I složenost različitih vidova zdravstvene skrbi o djeci.Sa Pedijatrijskog odjela nase bolnice bilo je izloženo pet poster prezentacija, dva prikaza slucaja I tri izvorna znanstvena rada. Nosioci radova su bili:dr Ediba Hadžimujić, dr Mersiha Mujkić Grabus I prim dr Abdulović Indira.Zapaženi radovi u sesiji usmenih prezentacija je bilo mnogo ali bi predočili sljedeće.
Na temu „Važnost suradnje pedijatra I dječjeg kirurga u očuvanju seksualnog zdravlja muškarca“ govorio je prof.dr. Zoran Bahtijarević sa Klinike za dječju kirurgiju, Klaićeva , Zagreb. Cilj ovog rada je bio dati savremeni osvrt na problematiku neplodnosti gledano iz perspektive pedijatra I dječjeg kirurga. Pregledom literature kao načešće čimbenike rizika muške neplodnosti odentificirano je kriptorhizam, varikocelu, tumore testis I akutni skrotalni sindrom s naglaskom na torziju testis. Seksulno zdravlje muškarca katkan nije misao vodilja lijrečnika koji prate I liječe djecu. Redovitim kliničkim I preventivnim pregledima uloga pedijatra je neizmjerno važna u probiru pacijenata s rizičnim faktorimaLiječenje treba nastaviti u ustanovama u kojim će iskusni liječnici u najkraćem mogućem roku postaviti dg I provesti optimalno liječenje. Radi toga je nuzna saradnja pedijatra I dječjeg hirurga koji sinergijskim učinkom mogu realizirati željeni cilj a toe je očuvati plodnost naših pacijenata.
“ Mikrocitne anemije u djece“ je tema o kojoj je govorio prof.dr.med.sc. Ernest Bilić, Zavo9d za pedijatrijsku hematologiju I onkologiju, Klinike za pedijatriju, KBC Zagreb.Mikrocitne anemije su primarno uzrokovane nedostatkom zeljeza zbog nepravilne prehrane, gubitka željeza gastrointestinalnim traktom ili malapsorpcije željeza. U ovom članku opisuju se glavne dg I th smjernice liječenja djece s mikrocitnom anemijom. Najčešće pogreške u liječenju anemične djece su neredovito I nepravilno davanje preparata željeza. Liječenje sideropenije je višetjedno, ali se desava da roditelji zaboravljaju dati terapoiju. Drugi najčešći uzrok neuspjeha terapije željezom je istodobno davanje I mliječne hranekoja ometa reapsorpciju zeljeza.Mikrocitne anemije su najčešće anemije djecje dobi, pravodobnim dg I th možemo ih često uspješno liječiti.Teme nasih prezentacija su bile.
Prikaz slučaja hiperviskoznog sindroma novorođenčeta dr Mersiha Mujkić Grabus , pedijatar
Desetogodišnja evaluacija perinatalne zdravstvene zaštite u bolnici Travnik, prim dr Abdulović Indira, pedijatar
Perinatalni ishod nedonoščadi rodilišta u Travniku 2015.g, prim dr Abdulović Indira, pedijatar
Stav zatkom I perinatalni ishod, prim dr Abdulović Indira, pedijatar
Prikaz laboratorijskih I kliničkih parametara pneumonije kod djece različite životne dobi, dr Ediba Hadžimujić, pedijatar kardiolog
Pedijatri se susreću sa svim vrstama zdravstvenih problema kod djece i adolescenata, a naše prisustvo ovakvimskupovima u omogućava nam upoznati se s aktuelnostima u struci da bi što efikasnije djelovali u svom radu.
(prim dr Abdulović Indira mr med sc, spec pedijatar)
21.11.2016.
Izvjestaj sa 24. naučno-stručnog sastanka pedijatara regiona sjevernoistočna BiH
U kongresnoj sali Hotela Tuzla u Tuzli održan je 24. naučno-stručni sastanak pedijatara regiona sjeveroistočne BiH.Tema naučnog stručnog skupa bila je “Aktuelni problemi vakcinacije u djece i adolescenata”, a predavači su bili eminentni stručnjaci iz Zagreba, Beograda, Sarajeva i Tuzle.Sa temom “Problemi vakcinacije dece u regionu” svoje izlaganje je podnio prof.dr. Zoran Radovanović, akademija medicinskih nauka Srpskog lekarskog društva, Beograd, Srbija, “Profiling antivakcionalne scene“, prim.dr Darko Richter, Klinika za dječije bolesti, KBC Zagreb, Hrvatska, “Epidemijska izbijanja infektivne bolesti u BiH kao posljedica izostanka vakcinacije” prof.dr. Sead Ahmetagić, Klinika za infektivne bolesti, UKC Tuzla, BiH, “Imunološki aspekti neželjenih reakcija navakcinaciju“, dr.med.sci. Srđa Janković, univerzitetska dečja klinika Tiršova, Beograd, Srbija, “Postvakcionalne reakcije, komplikacijei kontraindikacije za cijepljenje” prof.dr. Smail Zubčević, Pedijatrijska klinika, UKC Sarajevo, BiH, “Vakcinacija udjece oslabljenog imuniteta zbog bolesti ili liječenja” dr.med.sci. Damir Sabitović, Poliklinika za laboratorijsku dijagnostiku UKC Tuzla, BiH.Prema riječima organizatora sastanka, akademika Husrefa Tahirovića, glavnog i odgovornog urednika časopisa Pedijatrija danas, u našoj zemlji je obavezno vakcinisanje djece, a postoji oprečno mišljenje roditelja iz neznanja jer je u našoj zemlji malo uloženo u edukaciju roditelja.- Cilj ovog skupa je da objasnimo ljekarima da objasne roditeljima neophodnost vakcinacije, što je veoma važno za kompletnu dječiju populaciju, kazao je Tahirović.- Zbog nedostatka vakcine i mogućnosti efikasne prevencije dešavale su se velike epidemije. Prema izvještaju iz 2010. godine, u svijetu umre oko pola miliona ljudi zbog akutnih infektivnih oboljenja. U posljednjih 20 godina u BiH je došlo do epidemijskog izbijanja pojedinih vakcionopreventabilnih bolesti, kao što su morbil, krzamak, paratotis ili zaušnjaci te rubeola, kazao je načelnik Klinike za zarazne bolesti UKC Tuzla prof.dr. Sead Ahmetagić, te dodao.- Kada smo imali epidemijsko izbijanje rubeole 2010. godine, procenat procijepljenosti je bio svega tri posto na području Tuzlanskog kantona, a to je 3 posto od 100 posto onih koji su trebali da budu vakcinisani, a nisu bili vakcinisani i zbog toga je izbila epidemija na području TK i bilo je 649 oboljelih, pojasnio je prof. dr. Ahmetagić.
– Na području BiH 2012. godine izbila je epidemija morbile, kada je oboljelo 11.000 djece. Procenat vakcinisane djece bio je 20 posto, iako prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije procjepljenost treba da iznosi 95%, da ne bi došlo do epidemije, a ovo je pokazatelj koliko je vakcinacija važna. Suočavamo se i dalje sa oboljenjima za koje nam nije dostupna vakcina, a posebno je važna vakcina protiv menigokoka tipa B, koju je nauka otkrila, ali je mi nemamo u BiH, iako znamo da je u BiH određen broj djece umro zbog tog oboljenja. Imamo vakcinu protiv varičele ili vodenih ospica , ali nažalost punih 15 godina nemamo tu vakcinu, kao i druge vakcine, kao što je vakcina protiv dijarealnih bolesti, kao što je rotary virus infekcija, naglasio je Ahmetagić.
(prim dr Abdulović Indira mr med sc ,spec pedijatar)
17.11.2016.
Izvještaj sa 11.Kongresa Hrvatskog kardiološkog drustva sa medunarodnim sudjelovanjem
Kongres je odrzan u Zagrebu 03.06.11.2016. g. Hrvatska je jedna od vodecih zemalja u organizaciji i sirokoj dostupnosti intervencijskoga liječenja infarkta miokarda, takoder je unaprijedeno intervencijsko liječenje aritmija te uvećana stopa ugradnje kardioverter defibrilatora i kardioresinkronizacijskih uredaja. Unatoč odličnoj kurativnoj kardilogiji još uvijek spada u zemlje visokog kardiovaskularnog rizika. Bilo je pozivnih predavanja vodecih hrvatskih i svjetski uglednih kardiloga. Iz nase bolnice prezentirana su tri strucna rada
- – Transthoracic echocardiography in the diagnosis of type dissecting aortic aneurysm
(Alma Sijamija, Nermir Granov, Nedćžad hadžić, Omer Perva, Alma Agačević)
- – Heart rate variability paraneters are decreased in obese adults
(Alma Agacević, Larisa Ščetić Mesan, Alma Sijamija, Nedžad Hadžić)
- – AV block due Lyme disease
(Larisa Ščetić Mešan, Alma Agacević, Nedžad hadžić)
(prim dr Nedžad Hadžić, spec internista i prim dr Alma Sijamija ,spec internista)
18.10.2016.
Izvještaj sa XV Kongresa Udruzenja psihijatara Srbije i Regionalni Kongres Istočne evrope i balkana
Kongres je odrzan u Beogradu pod nazivom „Putevi i raskrsca psihijatrije“. Puno paznje se posvetilo promociji mentalnog zdravlja. Dali se psihijatrija odvojila od drugih grana medicine i ima li dusevni bolesnik pravo bolovati od drugih bolesti? Eminentni profesori i predavaci obratili su paznju na glavne probleme u psihijatriji te dali koncept reforme i mogučnosti poboljšanja mentalnog zdravlja.
(dr Marizela Mrkonjić, specijalizant psihijatrije)
14.11.2016.
Izvjestaj sa XV simpozija Psihijatrijski dani BiH
Tema simpozija „Dusevne bolesti i stigma“. Govotrilo se mnogo o probklemima stigmatizacije, marginalizacije, negativnog obiljezavanja i izbjegavanja od okoline psihijatrijskog bolesnika. Znacane teme su bile i mentalni poremećaji u razvojnoj dobi i njebne posljedice. Drgog dana simpozija odrzan je kurs pod vodstvom prof dr Normana Sartorijusa i to u programu kontinuirane medicinske edukacije. Iznijeta je vaznost uključivanja osoba sa mentalnim poremecajima i njihovih porodica u astigma programe.
(dr Marizela Mrkonjić, specijalizant psihijatrije)
07.04.2016.
Na svecanoj promociji u Federalnom ministarstvi zdravlja dodijeljena je titula primarijus mr med sc dr Abdulović Indiri, spec pedijatar.
Juni,2016.
“Značaj ekspresije estrogen alfa receptora i P53 u karcinomu endometrija” je tema odbranjenog magistarskog rada dr Šuškić Amera, spec ginekologa.
Naša ustanova je u 2016. godini bogatija za jednog primarijusa i jednog magistra medicinskih nauka…. ČESTITAMO!