Ginekološko porođajna služba
Odjel za ginekologiju i akušerstvo JU Bolnica Travnik
Na našem web site-u predstavljena je cjelokupna zdravstvena djelatnost Odjela za ginekologiju i akušerstvo J.U. Bolnice u Travniku, sa željom da, vama dragi pacijenti, pomognemo u rješavanju vašeg zdravstvenog problema.
Zdravstvena djelatnost odjela je slijedeća: kontrola trudnice i trudnoće, organizacija poroda i porod, prenatalna dijagnostika, dijagnostika i liječenje neplodnosti, dijagnostika i prevencija tumora materice, jajnika, grlića materice.
Iskreno vjerujemo da smo jednostavno, jasno, razumljivo i prihvatljivo prezentirali djelatnost odjela, te da ćemo Vas tako uvjeriti u kvalitete naše ustanove, da možemo zajedno, sa punim povjerenjem, rješavati Vaš zdravstveni problem.
1. Dr. Fatima Čurić-Ljevaković (Specijalista ginekologije i akušerstva) šef službe
2. Dr. Faika Mujanović-Glamočanin (Specijalista ginekologije i akušerstva)
3. Dr. Amer Šuškić (Specijalista ginekologije i akušerstva)
4. Dr. Asmir Karadža (Specijalista ginekologije i akušerstva)
5. Dr. Amin Đulabić (Specijalista ginekologije i akušerstva)
6. Dr. Elda Kišija (Specijalizant ginekologije i akušerstva)
7. Danijela Osmanović (glavna sestra)
RADNO VRIJEME
Bolnički odjel ginekologije i akušerstva 0-24h
Prijemna ambulanta: 030 509-975
Odjel ginekologije Tel. 030 509-981
Rodilište Tel. 030 509-987
Službenica: 030 509-974
Redovni pregledi 08:00h-13:00h
Hitni pregledi 0-24h
Škola za trudnice četvrtkom od 17:00 na Porođajnom odjelu
NAŠE USLUGE
1. Kontrola trudnice i trudnoće
Ultrazvučnim pregledom se vizualizira plod u cjelosti, njegova građa, građa svakog pojedinog organa i sistema te u velikoj mjeri i funkcija. Objektiviziraju se i svi drugi parametri trudnoće (plodova voda, posteljica, pupčanik, grlić materice, protok krvi relevantnih krvnih žila ploda arteria cerebri media, arteria umbilicalis, vena cava inf., aorta abdominalis).
Kontrola trudnoće visokog rizika
Trudnoćom visokog rizika se smatra aktuelna trudnoća kod koje je ugrožen fetus ili majka zbog različitih i mnogobrojnih oboljenja prije začeća, oboljenja trudnoće, rizika dobi, ponavljanih pobačaja i slično. U populaciji trudnica je oko 20% trudnoća visokog rizika. Veliko i bogato kliničko iskustvo, savremeno obrazovanje uposlenika, praćenje najnovijih znanstvenih i stručnih trendova u opstetriciji i perinatologiji, relevantne laboratorijske pretrage za trudnoću, antepartalna kardiotokografija omogućuju da se i trudnoće najvećeg rizika mogu objektivizirati i uspješno dovesti do sretnog završetka: zdrave majke i zdravog djeteta.
Kompletan nadzor vrši se na novootovorenom odjelu Patologije trudnoće.
Organizacija poroda
Zahvaljujući činjenici da odjel raspolaže iskusnim kadrom svojim trudnicama može omogućiti planiranje poroda. Nakon 37. nedjelje gestacije, po zrelosti fetusa pacijenticama se preporuči planirani porod (programirani porod). Tada se paralelno vrše dvije krucijalne stvari:
Kontrola zdravlja fetusa CTG metodom čime se obezbjedi egzaktan nadzor djeteta
Određuje se untrašnjim ginekološkim pregledom tvz. Bischoff scor-kojim se može predvidjeti i ocjeniti zrelost grlića materice i spremnost za komforan porod. Ove dvije opstetricijske metode se izvode jednom ili dva puta sedmično, a sve u cilju da se pronađe situacija gdje je grlić materice otvoren i spreman za komforan porod.
Nakon poroda uposlenici Odjela stoje na raspolaganju porodilji u rješavanju svih zdravstvenih problema osobitio poteškoća kod dojenja., dok je novorođenčetu pružena adekvatna njega na Odjelu neonatologiju uz stalni nadzor stručnog tima koga vodi iskusni pedijatar.
Dojenje
Priroda je obdarila ženu darom koji se zove majčino mlijeko. Savršenog je sastava, potpuno prihvatljivo za novorođenče, sa svim hranjljivim i zaštitnim tvarima, sterilno je i besplatno.
O vrijednosti i potrebi dojenja najbolje kazuje slogan: “Majčino srce i majčino mlijeko-nema zamjenu“. Već deset godina smo akreditivani da vršimo promociju dojenja od strane UNICEF-a te AKAZ-a ( da kompletno osoblje je završilo edukaciju promocije dojenja). Te u tom cilju i dalje radimo u opštu korist i beba i majki.
Ukoliko nadležni ljekar indicara porod se može završiti carski rezom, te dovršiti vaginalni porod vakumom.
Škola za trudnice
Naše stručno osoblje svakog četvrtka u 17:00 upoznaje trudnice sa postupkom poroda.
U toku ovog kursa obrađuje se slijedeće teme:
Prijem i obrada porodilje
Porođajna doba, disanje tokom poroda
Obrada pupka, njega novorođenčeta
Postporođajna njega
Obilazak odjela
2. U našoj ambulanti obavljamo slijedeći spektar usluga:
Ginekološki pregled
Ginekološki pregled obično je dovoljno učiniti jednom godišnje, ukoliko ne postoji neka dodatna problematika. Redoviti ginekološki pregledi su važni jer se tako na vrijeme mogu primijetiti i najmanje promjene koje ukazuju na bolest reproduktivnog sustava, a samim tim se mogu brzo i uspješno liječiti i izliječiti.
Uzimanja PAPA brisa
Papanikolau ili PAPA test je mikroskopska analiza ćeija uzetih sa cerviksa. To je jednostavna metoda, a njome se utvrđuje ima li na grliću materice promjena ili znaova prekanceroznih ili karcenoznih ćelija.
Uterobrush
Uterobrush je metoda uzimanja uzorka sluznice maternice (endometrija) koja se šalje na citološku analizu i/ili na patohistološku analizu.
Kolposkopija
Kolposkopija je dijagnostička metoda otkrivanja premalignih i malignih promjena na grliću materice. Radi se aparatom kolposkopom, kojim grlić materice promatramo pod uvećanjem do 30 puta stereoskopski ili mikroskopski. Metoda je potpuno bezbolna.
Amnioskopija
Amnioskopija je metoda pomoću koje procjenjujemo zrelost fetusa i njegovu ugroženost. Metoda se sastoji u uvođenju metalnog tubusa kroz rodnicu, već dijelom otvoren vrat maternice, sve do plodnih ovoj a. Amnioskopski tubus na svom vanjskom dijelu je nešto širi, gdje ima priključak za izvor svjetla, koje omogućuje promatranje donjeg pola plodnih ovoja i kroz njih plodnu vodu. Na osnovi izgleda i količine plodne vode procjenjujemo stanje ploda. Sama metoda je bezbolna i kratkotrajna te se može po potrebi ponavljati.
Histeros alpingografija
Histerosalpingografija je radilološki metod ispitivanja morfologije cervikalnog kanala, materične šupljine, izgleda i prolaznosti jajovoda. Histterosalpinografijom se može utvrditi postojanje organskih promjena na unurašnjim genitalnim organima, njihova lokalizacija i stepen. Ovo ispitivanje se vrši u prvoj polovini menstrualnog ciklusa ubizgavanjem jodnog kontrasta kroz kanal grlića materice un materičnu duplju i jajovode. Na osnovu napravljenog rentgenskog snimka procjenjuje se anatomsko stanje materične duplje i jajovoda.
Cervikalni bris na HPV
Genitalna HPV-infekcija vrlo je raširena, smatra se kako više od 50% spolno aktivnih žena i muškaraca u nekom periodu svog života inficira. Prvi korak u detekciji moguće genitalne HPV-infekcije u žena je citološka analiza uzorka iz rodnice, s vanjskog i unutrašnjeg dijela vrata materice.
Aplikacija i vađenje spirale
Procedura kojom se spirala ubacuje u matericu traje svega nekoliko minuta. Iako su dugoročne, i mogu da traju između 2 i 12 godina, spirale nisu trajne, već mogu da se odstrane kada to poželite, i ne mogu da prouzrokuju sterilitet. Procedura vađenja spirale je podjednako kratka i bezbijeđna kao i njena ugradnja, a čim se izvadi žena je ponovo plodna.
Previjanje, vađenje postoperativnog šava
Uglavnom obavlja nadležni ljekar koji je operirao pacijenticu kako bi ispratio postoperatvni tok pacijentice do karaj a i imao uvid u sva zbivanja.
Tretman neregularnih menstrualnih krvarenja i tretman menopauzalnih tegoba
Tretman neregularnih krvarenja u reproduktivnom periodu podrazumijeva kiretažu, te hormonsku terapije nakon utvrđenog uzroka, kao i postmenopauzalnih krvarenja.
Namjerni prekid trudnoće do X nedjelje po izostanku ciklusa (dozvoljen)
Namjerni pobačaj na našem odjelu je dozvoljeno uraditi do 10, nedjelje po izostanku menstruacije.
Prekid patološke trudnoće
Odstranjivanje polipa i biopsija grlića
Cervikalni polip obično visi na peteljci lako se odstranjuje u ambulantnim uslovima i često , ne zahtjeva davanje anestezije i potpuno je bezbolna intervencija.
Eksplorativna-dijagnostička kiretaža
Eksplorativna kiretaža (fr. curettage) cervikalnog kanala i materične šupljine je najčešća intervencija u ginekološkoj praksi. Ova procedura je istovremeno dijagnostička i terapijska.
Skidanje granuloma
Granulom je vezivno tkivo i predstavlja lokalnu reakciju tkiva na šavni materijal.Uklanjanje granuloma je intervencija minimalnog rizika.
3. Operacije
Adneksetomija
Adneksektomija je česta operacija u ginekološkoj praksi i obuhvata istovremeno odstranjivanje i jajovoda i istostranog jajnika.
Vaginalna histerektomija
Vaginalna histerektomija predstavlja uklanjanje materice i vrata materice kroz vaginu.
Abdominalna histerektomija
Abdominalna histerektomija predstavlja uklanjanje materice i vrata materice putem abdominalne incizije.
Dijagnostička laparoskopija – važna metoda procjene stanja reprodukcijskih organa žene. Cesto se primjenjuje u sklopu obrade neplodnosti. Procjenjuje se stanje jajovoda, otkrivaju razne anomalije spolnog sustava, otkriva uzrok različitih bolnih stanja u maloj zdjelici, dijagnosticira izvanmaternična trudnoća, upalna bolest u zdjelici, endometrioza i ostale bolesti i stanja u maloj zdjelici.
Sterilizacija – najjednostavnija laparoskopska operacija i jedna od tehnika kontracepcije.
Ciste jajnika. Laparoskopska operacija cističnih tumora jajnika za koje se u prijeoperacijskoj obradi utvrdilo da su benigni danas je standardni postupak liječenja.
Izvanmaternična trudnoća. Laparoskopski se dijagnosticira i liječi izvanmaternična trudnoća koja je najčešće smještena u jajovodu.
Laparoskopska kirurgija na jajovodima – liječenje upalnih procesa na jajovodima i korekcija oštećenja jajovoda u neplodnih pacijentica.
Laparoskopska miomektomija. Miomi su dobroćudni tumori mišieja maternice i najčešći tumori genitalnog trakta žene. Često se operiraju laparoskopski.
Laparoskopska liječenje endometrioze. Endometrioza je benigna, ali progresivna bolest koju karakterizira postojanje sluznice maternice izvan materišta. Ovisno o stupnju uznapredovalosti bolest je moguće liječiti medikamentozno ili kirurški. Endometriotične ciste jajnika posebno su pogodne za laparoskopski postupak.
Zloćudne ginekološke bolesti. Laparoskopija je već dugi ni/ godina standardna tehnika nadzora pacijentica liječenih od raka jajnika.
Histeroskopija
Operativna histeroskopija je postupak u kome se koristi histeroskop koji ima kanale u koje liječnik umeće vrlo tanke instrumente. Ovi instrumenti se mogu koristiti za uklanjanje polipa, uklanjanje ožiljaka i za druge postupke. Ovaj postupak se obično izvodi u općoj anesteziji.